Mindent a Sárkányokról

2023/09/15. - írta: kiscsillag_86

Egyszer, anno, ennek az oldalnak a segítségével tudtam pontosabban elképzelni a fajokat, melyik hogyan nézz is ki.

Szerettem volna megköszönni a honlap müködtetőjének, de az e-mail címet valószínűleg már nem nézi, mert azóta sem kaptam választ. Minden esetre az oldalát itt ellérhetitek: http://users.atw.hu/sarkany-hegy/favorite.htm

Én pedig, hogy fentartsam továbbbra is az ő munkásságát, bemásolom, hogy olvashatóbb legyen.

fantasy-4033001_1280.jpg

Másolt tartalom következik!

 

 

Először is az általános tudnivalók: A Földön rengeteg Sárkány él, persze vannak olyan fajok, ahol már csak néhány példány él és küzdenek a fennmaradásért, de vannak olyan fajok is ahol több ezren is lehetnek, vagy még annál is többen. Majdnem örökéletűek, életük olyan hosszú, hogy szinte végtelennek tűnik, persze a viaskodásokban, harcokban gyakran elpusztulnak, de ha életben maradnak, akkor nagyon sokáig élhetnek, és életük végéig folyamatosan nőnek. Természetesen, a fajokon belül is lehetnek kisebb-nagyobb eltérések.

 

Tűzsárkányok

A tűzsárkányokat nem a legnagyobb Sárkányok közé lehet sorolni, kb. 15-16 méteresek a kifejlett példányok, de nem ritka a 20 méteres is, de persze a legöregebb egyedek hatalmasra is megnőhetnek. Többnyire tűzfújásuk van, de tanulhatnak különböző mágiákat is. Ők őrzik a Sárkányok kincseit.  Ha egy ember kivívja magának egy tűzsárkány tiszteletét, akkor neki nem kell többet félnie a tűzsárkányoktól, és néhány útjára el is kísérheti a Sárkányt. Elég elterjedt faj, sok helyen megtalálhatók, főleg vulkánok közelében és mély hasadékokban.

 

Nagy Földi Sárkányok

A bolygónkon található leggyakoribb Sárkányfaj a nagy földi Sárkány, vagy közismertebb nevén a Draco rex Cristatus.

Ezek a nagy termetű, szárnyas lények 32 és 40 méter közötti hosszúságúra nőnek meg, a szárnyuk fesztávolsága eléri a 40 métert. Színük rendszerint zöldesbarna, pikkelyeik a citromsárgától a smaragdzöldig minden színben pompáznak. Vannak olyan földi Sárkányok, amelyek tüzet tudnak lehelni, jóllehet ennek ereje nem olyan nagy, mint a tűzsárkányoké. Viszont képesek a föld, levegő és víz varázslatokra.

 

Feketesárkányok (Nurum)

Ez a Sárkányfaj nagyon agresszív, nem tűri meg maga mellett a többi Sárkányt, igazi magányos farkasok. Rendszerint barlangokban, vagy hegyeken élnek. Méretük eléri a 27 méter hosszúságot is de a fiatalabb példányok 14-24 méter között vannak. Tűzfújásuk van, de igen jártasak a fekete, föld, levegő és tűz mágiában, képesek újraéleszteni gyengébb Sárkányokat, vagy más élőlényeket, amelyek őt fogják szolgálni enyhén foszladozó csontváz testükkel, de bármikor visszavehetik az ajándékba adott életet.

 

Csontsárkányok

Ez a legveszélyesebb Sárkányfaj, szó nélkül mindenkit megölnek. Testüket vagy a fekete mágia tartja össze miután felélesztették őket, vagy a mérhetetlen harag és bosszúvágy amit elpusztulásukkor éreztek. Miután elpusztult egy Sárkány, fekete mágiával bármikor visszahozható amíg még egybe vannak a csontjai, viszont ha a az utóbbi történik, akkor haláluk után 2 évvel felébrednek, és beváltják haragúkat az őket megölő lényen. Méretük megegyezik az eredeti testük csontvázáéval. Miután egy csontsárkány elszabadult felébresztőjétől, megtanulja a fekete és levegő mágiát, és képes holtakat előhívni tetem nélkül, de csak rövidebb ideig.

 

Szellemsárkányok

A szellemsárkányok a Végzet háborújában meghalt Nagyhatalmú Sárkányok szellemei. Összesen 2 ilyen Sárkány 'él', a bal oldali képen látható a Jó Sárkányok védelmezője, ő Draco, ő volt aki megalapította a Sárkány mennyországot a saját halálával. Nála nincs nagyobb hatalmú Sárkány. Csak 1 Sárkány vehette fel vele a versenyt, aki a jobb oldali képen látható. Ő a megtestesült gonosz, Drake, ő igazából Draco apja, hatalma nagyobb mint az övé, de Dracot a halála után, az Istenek megajándékozták a Hatalom erejével, így nagyjából megegyezik az erejük. Mindegyikük tudja az összes varázslatot ami csak létezik a Földön. Mindketten egy nagy háborúban pusztultak el, ahol sok Sárkány, elf, tündér, gonosz lények küzdöttek a hatalomért Draco, vagy Drake oldalán. Végülis Draconak sikerült megölnie Draket, de az visszatért a sírból, s így lett belőle Szellemsárkány. Később ő megölte a fiát, akinek szellemét visszaküldték az Istenek, hogy állítsák meg. Szellemük még ma is él és egymással harcol egy párhuzamos dimenzióban, ahova száműzték őket, az egyensúly fenntartása miatt.

 

Aranysárkányok

Az aranysárkányok igen intelligensek és jártasak a fehér mágiában, de a fekete mágián kívül mindegyiket ismerik, mondhatnánk, ők a Sárkányok mágusai. Nem túl erősek, inkább mágiával harcolnak. A feketesárkányok legnagyobb ellenségeik. Méretük igen változó nagyon ritkán megnőhetnek óriásira is, de a nagyobb egyedeket megölik a feketesárkányok. Az aranysárkányok sokáig élnek, tovább mint bármelyik Sárkányfaj, kivéve a Szellemsárkányok, és a Csontsárkányok.

 

Vízsárkányok

A vízsárkányok alapvetően a vízben élnek, persze levegőért feljönnek a vízfelszínre. Megtalálhatók mindhárom óceánban, illetve a nagyobb tengerekben. Nagyobb halakkal, cápákkal, illetve tengeri emlősökkel táplálkoznak. Tüzet fújni természetesen nem tudnak, de képesek a jég leheletre, amely megfagyasztja az ellenséget, vagy a leendő táplálékot. Nincs ellenségük, mert egy Sárkány se megy le a víz alá, csak egymással viaskodnak a területér, illetve a zsákmányér. Rendkívül gyorsan úsznak, és képesek a víz varázslatokra.

 

Lilasárkányok

A legnemesebb faj mind között, mely mindig is Cormyr földjén fészkelt. Lehetséges, hogy máshol is élnek, vagy éltek, de ma már csak egy ismert példánya van a fajnak: A Névtelen, az Utolsó. Csak körülbelüli sejtéseink vannak azzal kapcsolatban, mi történt velük. Lehet, hogy gonosz sárkányok irtották ki őket. De lehet, hogy olyan történt, amire nem is gondolnánk… Azonban mindez lényegtelen már. Egy dolgot tudok csupán a Lilák eltűnéséről: mindig van egy utolsó. Egy Lila Sárkány mindig marad. Hogy hogyan, az rejtély. Mágikus erejük oly hatalmas és sokoldalú, hogy csak a Feketesárkányokéhez és az Aranysárkányokéhoz mérhető.

 

Kéksárkányok

Ez a legérdekesebb sárkányfaj mind között; olyan fokú a becsülethez való ragaszkodásuk, hogy a tundrai barbár törzseké nyomukba se érnek. Imádnak versenyezni egymással, próbálgatni, ki a gyorsabb. Nem túl hajlékonyak, de ezért kárpótolja őket iszonyatos repülési sebességük. Tűzköpés helyett, az Égi szikrát, hatalmas erejű villámlás, melyet egy mennydörgésszerű üvöltéssel együtt használnak. Lakhelyük a legmagasabb hegységek közt található, de nem szeretik a fagyos, északi hegyláncokat.

 

Jég- Hósárkányok

A jég illetve hósárkányok a sarkokon élnek. Képesek a jég, víz és levegő varázslatokra. Tűzfújás helyett, a vízsárkányokéhoz hasonló jég leheletük van. Cet félékkel nagyobb emlősökkel táplálkoznak, gyakran elraktározzák az élelmet, de ha elfogy a táplálék akkor kénytelenek délre menni a melegebb éghajlatra, hogy élelmet találjanak. Ezek a Sárkányok igen szelídek, rendszerint kisebb csoportokat alkotnak, hogy könnyebb legyen a túlélés.

 

Eredetük

 

Mára ugyancsak megtépázta az idő a sárkányok létezését, mivel kizárólag mesékben bukkannak fel, kifejezetten gyermetegnek látjuk őket.

Pedig az emberek még a 16. század derekán is hittek a sárkányok létezésében. Ekkor történt ugyanis, hogy Conrad Gesner felvette a sárkányt az Állatok története című tudományos művébe.

A sárkány magában foglalja a hüllőt és a madarat, azaz a föld és a levegő elemeit. Jobbára úgy képzelték, hogy lófeje, kígyófarka van, az oldalán több nagy szárny, négy mancsán pedig négy-négy karom. A történetírók szerint a Sárkánytól léteznek az első császárok. Gyógyító erejű a csontja, foga, nyála.

 

A Keleti Sárkány

 

A kínai mitológiában 4 mágikus állat létezik; Az Egyszarvú, a Főnix, a Sárkány és a Teknőc. A kínai Sárkányt (kínai jelentése: "kiváló értelmű lény" vagyis 'Lung') istenként tisztelik, olyan mint egy oroszlán tulajdonságokkal felruházott angyal. Meglovagolja a szelet, a földműveseknek esőt hoz, továbbá birtokolja a legfőbb bölcsességet, a halhatatlanságot és a gyógyítóerőt. Õ alapította meg a kínai isten dinasztiát. Õ találta fel az írást és a tudományokat. Ezért nem csoda hogy a Sárkány évszázadokon át császári jelvény is volt. A császár trónját Sárkány-Trónnak, arcát Sárkány-Arcnak nevezték. A császár halálakor azt mondták, hogy az uralkodó felment egy Sárkány hátán az égbe.

 

Sze-ma Csien Történeti feljegyzések című művében azt olvassuk, hogy amikor Konfuciusi elment, hogy tanácsot kérjen Lao-cétól, az udvari archívum és könyvtár mesterétől, a látogatás után ezt mondta: „A madarak repülnek, a halak úsznak, a vadak futnak. A futó állatot elejtheti egy csapda, az úszót egy háló, a repülőt pedig egy nyíl. Ám itt van a Sárkány; nem tudom, miképpen lovagolja meg a szelet, s hogyan jut fel az égbe. Ma láttam Lao-cét, így mondhatom, hogy láttam a Sárkányt.”

 

Hajdan egy Sárkány, illetve egy Ló-Sárkány tűnt föl a Sárga-folyó vizéből, s az fedte fel egy császárnak azt a híres kör alakú ábrát, amely a Jang és a Jin egybefonódó játékát jelképezi; egy király hátas- és vadászsárkányt is tartott az istállójában; egy másik uralkodó pedig sárkányhúson élt, s virágzott a birodalma. Egy híres költő ekképpen jelenítette meg a nagyság veszélyeit: „Az Egyszarvú hidegtálként végzi, a Sárkány pedig húspástétomként.”

 

Csang Seng-jü egyik 6. századi falfestményére négy Sárkány került. Akik megtekintették a képet, kifogásolták, hogy nem festett nekik szemet. Haragra lobbant Csang, kézbe vette ismét az ecsetet, s a tekervényes figurák közül kettőre felfestette a hiányzó szemeket. Erre „villám és mennydörgés töltötte be a levegőt, megrepedt a fal, s a Sárkányok felröppentek az égbe. A két szemnélküli Sárkány azonban a helyén maradt”.

 

A Nyugati Sárkány

A tudomány számos fajt megkülönböztet. A Mennyei Sárkány az istenek palotáit hordja a hátán, vigyáz rájuk, hogy le ne zuhanjanak. Az Isteni Sárkány – az emberiség javára – szelet kavar és esőt ád; a Földi Sárkány megszabja a folyók és patakok folyását; a Föld Alatti Sárkány őrzi az ember elől elrejtett kincseket.

 

A középkori Európa Sárkányelképzeléseiben kétfajta sárkány élt: a többfejű Sárkány, amely vizet őrzött, tüzet okádott, s az embereket és állatokat egyaránt megtizedelte, valamint a repülő Sárkány, amely vihart keltett, s a fellegekben lakott. Mindkét sárkánytípusnak több változata alakult ki. A repülő Sárkány, mely elsősorban a hiedelemmondákban él, nyilvánvalóan ősibb típus a – főleg csak népmeséinkből ismert – többfejű Sárkánnyal szemben. A különféle Sárkányokról szóló képzetek közös vonása az, hogy a Sárkányt mindenütt rosszindulatú démonnak tartják. Ez az alapvető, meghatározó tulajdonság a középkori Sárkányelképzelésekben és a jelenkori folklórműfajokban is azonos.

 

Főleg a középkorból visszamaradt írásokban lelhetünk rá a Sárkányokra. Ebben az időben nem túlságosan szerették a Sárkányokat, sőt irtották a fajtájukat. Külön hivatás volt a Sárkány ölés. A későbbi időkben pedig a Sárkányok iránti utálatukat a vízköpőkbe ölték, így megrontva a Sárkányok becsületét, nagyságát és ezáltal a Sárkányok feletti uralmukat akarták kifejezni.

 

Megjegyzés: Ezer köszönet továbbra is, hogy akkor mindezt feltöltötted, remélem egyszer megtudom majd köszönni neked. 

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://nightflower.blog.hu/api/trackback/id/tr1618215001

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása